Вајл (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајл
Weil
Weilquelle.jpg
Изворот на Вајл
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворТаунус
740 м
УстиеЛана
50°28′26″N 8°15′50″E / 50.47389° N; 8.26389° E / 50.47389; 8.26389Координати: 50°28′26″N 8°15′50″E / 50.47389° N; 8.26389° E / 50.47389; 8.26389
Физички особености
Должина50 км
Вајл (река) на Ризницата

Вајл (герм. Weil) — помала река во покраината Хесен, Германија. Долга е 50 км, по што се влева во реката Лана кај градот Вајлбург. Тече исклучиво низ планинскиот венец Таунус, а извира во подрачјето помеѓу планините Голем и Мал Фелдберг. Минува и низ местата Шмитен, Вајлрод и Вајлминстер. По течението се протега планинарска и велосипедска патека.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Kümmerly & Frey: The New International Atlas. Rand McNally (1980)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]