Нае (Рајна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нае
Aerial fg095 DSC 1422 Bingen Nahe.JPG
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворХунсрик
УстиеРајна
49°58′11″N 7°53′21″E / 49.96972° N; 7.88917° E / 49.96972; 7.88917Координати: 49°58′11″N 7°53′21″E / 49.96972° N; 7.88917° E / 49.96972; 7.88917
Сливна повр.4,065 km2 (1,570 ми)
Физички особености
Должина116 км
Нае (Рајна) на Ризницата

Нае (германски: Nahe) — река во Рајнска област-Пфалц и Сар, Германија, лева притока на Рајна. Таа, исто така, ѝ го дала и името на винската област Нае, која се наоѓа околу неа.

Името Нае е изведено од латинскиот збор Nava, кој е врз основа на келтското потекло за дива река. Нае го дели северниот дел на Пфалц од Хунсрик.

Таа извира во областа на Нофелден (Сар), течејќи низ Рајнска област-Пфалц и се приклучува на реката Рајна во Бинген. Нејзината должина е 116 километри. Градови низ кои Нае тече се Идар-Оберштајн, Кирн, Бад Кројцнах и Бинген.