Елц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елц
Elz-schwarzwald.png
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворШварцвалд
УстиеРајна
48°22′59″N 7°43′57″E / 48.38306° N; 7.73250° E / 48.38306; 7.73250Координати: 48°22′59″N 7°43′57″E / 48.38306° N; 7.73250° E / 48.38306; 7.73250
Физички особености
Должина90 км

Елцрека во Баден-Виртемберг, Германија, десна притока на реката Рајна. Таа извира од Шварцвалд, во близина на изворот Брег. Елц тече низ Елцах, Валдкирх и Емендинген, пред да се влее во Рајна, во близина на Лар. Нејзината должина е околу 90 километри.

Долниот тек на Елц е поврзан со Каналот Леополд, канал за ослободување од поплави.

Притоки[уреди | уреди извор]