Дисел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дисел
Koenigsallee okt2004b.jpg
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворБергишес Ланд
УстиеРајна
Физички особености
Должина46 км

Дисел (герм. Düssel) — мала десна притока на реката Рајна во Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Нејзиниот извор е меѓу Вилфрат и Фелберт. Тече кон запад низ долината Неандертал, каде биле откриени фосилите на првиот Неандерталец во 1856. Во Диселдорф ја формира речната делта со спојување на четири водотека (Северен Дисел, Јужен Дисел, Кителбах и Брикербах), кои сите се приклучуваат кон Рајна по неколку километри.

Диселдорф го земал неговото име од Дисел: Диселдорф значи „село на Дисел“.

Координати: 51°13′N 6°45′E / 51.217° N; 6.750° E / 51.217; 6.750