Мајна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија се однесува на река во Германија. За други употреби, погл. Мајна (појаснување).
Мајна
Мајна во Вирцбург.
Извор Горна Франконија
50°05′11″ СГШ 11°23′54″ ИГД / 
Утока Рајна
49°59′40″ СГШ 8°17′36″ ИГД / 
Земји во сливот Германија
Должина 529 км
Сливно подрачје 27292 км2
Картата ја покажува позицијата на Мајна во Германија

Мајнарека во Германија, 524 километри долга (вклучувајќи ја Бела Мајна, 574 километри) и таа е една од позначајните притоки на Рајна. Мајна тече низ германските покраини Баварија, Баден-Виртемберг (формирајќи ја границата со Баварија на одредено растојание) и Хесен. Неговиот слив се натпреварува со Дунав за вода; како резултат на тоа, многу од нејзините граници се идентични со оние од Европскиот слив. Мајна започнува во близина на Кулмбах со спојување на двата водотека, Црвена Мајна (Roter Main) и Бела Мајна (Weißer Main). Црвена Мајна започнува Франкиш Алб, 50 километри долга, и тече низ Кројсен и Бајројт. Бела Мајна тече низ планините на Фихтелгебирге; таа е долга 41 километар. Во горниот и средниот тек тече низ долините на германските висорамнини. Во долниот дел поминува низ низините на Долна Мајна (сливот Ханау-Зелигенштат и северната Горна Рајна рамнина), каде што истекува во Рајна. Главни притоки на Мајна се Регниц, Френкише Зале, Таубер и Нида.

Името потекнува од латинските Moenus или Menus и не е поврзано со името на градот Мајнц (латински Moguntiacum).


Навигација[уреди | уреди извор]

Мајна е пловна за бродови од устието со Рајна близу Мајнц до Бамберг (396 километри). Од 1992 година, Мајна е поврзана со Дунав преку Каналот Рајна-Мајна-Дунав и високи регулиран со реката Алтмил. Реката е канализирана со 34 брани (300 × 12 m) да им овозможат на ЦЕМТ класата 5 (110 × 11.45 m) бродови да пловат по целата должина на реката. 16 брани во соседниот Канал Рајна-Мајна-Дунав и самиот Дунав се со исти димензии.

Притоки[уреди | уреди извор]

Притоки од изворите до устието се:

Леви

Десни

Пристаништа и општини[уреди | уреди извор]

Околу Франкфурт се неколку големи внатрешни пристаништа. Бидејќи реката е доста тесна во горните делови, движењето на големи бродови и одредени конвои бара голема вештина.

Најголемите градови по должината на Мајна се Франкфурт на Мајна и Вирцбург. Мајна, исто така, поминува низ следниве градови Бургкунштат, Лихтенфелс, Бад Штафелштајн, Елтман, Хасфурт, Швајнфурт, Фолках, Кицинген, Марктбрајт, Оксенфурт, Карлштат, Геминден, Лор, Марктхајденфелд, Вертхајм, Милтенберг, Обернбург, Ерленбах/Мајна, Ашафенбург, Зелигенштат, Хајнбург, Ханау, Офенбах, Хатерсхајм, Флерсхајм и Риселсхајм.

Реката има стекнато огромна важност како витален дел од европскиот „Коридор 7“, внатрешен пловен пат поврзувајќи го Северното Море со Црното Море[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Main River Website on the River Main by the Tourist Board of Franconia. (англиски)