Таубер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таубер
Tauber bei Waldenhausen 220505.jpg
The Tauber near Waldenhausen (Wertheim am Main)
Country Германија
StatesBaden-Württemberg, Bavaria
Reference no.DE: 246
Слив
Главен изворnear Weikersholz
447 м над мор. ниво
49°15′00″ СГШ; 10°06′53″ ИГД / 49.25° СГШ; 10.114861° ИГД / 49.25; 10.114861Координати: 49°15′00″ СГШ; 10°06′53″ ИГД / 49.25° СГШ; 10.114861° ИГД / 49.25; 10.114861
Устиеnear Wertheim am Main into the Main
136 м над мор. ниво
49°45′48″ СГШ; 9°30′49″ ИГД / 49.763389° СГШ; 9.513722° ИГД / 49.763389; 9.513722
ТечениеШаблон:PMain
Сливна повр.1,809 km2 (698 ми) [1]
Знаменитости
Физички особености
Должина131.7 kм (432,000 ст) [1]
Проток
 • Место:
  at Bockenfeld Gauge
 • Просечен:
  0.63 m3/s (22 cu ft/s)
Проток
(место 2)
 • Место:
  Archshofen
 • Просечен:
  2.64 m3/s (93 cu ft/s)
Проток
(место 3)
 • Место:
  Bad Mergentheim

}

 • Просечен:
  6.94 m3/s (245 cu ft/s)
Проток
(место 4)
 • Место:
  Tauberbischofsheim
 • Просечен:
  9.90 m3/s (350 cu ft/s)

Таубер е река во Франконија (Баден-Виртемберг и Баварија), Германија. Таа е лева притока на Мајна и е 132 километри долга. Името произлегува од келтскиот збор за вода.

Таа тече низ Ротенбург об дер Таубер, Креглинген, Вајкерсхајм, Бад Мергентхајм, Кенигшофен, Таубербишофхајм и се влева во реката Мајна во Вертхајм на Мајна.

Постои средновековен мост над реката во близина на Ротенбург об дер Таубер.

Таубер и лозјата меѓу Ротенбург и Креглинген

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)