Неандерталец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неандарталец
Череп на неандарталец
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Primates
Семејство: Hominidae
Род: Homo
Вид: H. neanderthalensis
Научен назив
Homo neanderthalensis
King, 1864
Познатата распространетост на неандерталците во Европа (сино), Југозападна Азија (портокалово), Узбекистан (зелено), и Алтајските планини (виолетово).
Синоними

Homo mousteriensis[1]
Homo sapiens neanderthalensis
Palaeoanthropus neanderthalensis[2]

Човечки череп (лево) спореден со неандерталски (десно)

Неандерталец е изумрен вид праисториски човек кој живеел во раниот и средниот палеолит за кое време се протегал во Европа и западниот дел на Азија. Неандерталецот изумрел пред 24 000 години кога бил заменет како доминантна група од страна на човекот.

Едвард Рубин од Националната Лабораторија Лоренс Беркли во Беркли, Калифорнија тврди дека последните генетрски тестирања направени врз коски од Неандерталци укажуваат на тоа дека DNA структурата на Неандерталецот е 99.5-99.9% идентична со DNA структурата на човекот.[3][4]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Неандерталецот е наречен по долината Неандертал во Германија во која во 1856 година биле најдени череп, скелет и други коски од овој вид луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dictionary of Anthropology - Charles Winick - Google Books. Books.google.ca (1956-12-18). Посетено на 2014-05-24.
  2. Bibliography of Fossil Vertebrates 1954-1958 - C.L. Camp, H.J. Allison, and R.H. Nichols - Google Books. Books.google.ca. Посетено на 2014-05-24.
  3. Neanderthal bone gives DNA clues
  4. „Scientists decode Neanderthal genes“. Архивирано од изворникот на 2007-01-03. Посетено на 2007-02-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]