Модау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Модау
The Modau running through the town of Ober-Ramstadt.
Модау тече низ градот Обер-Рамштат.
Слив
Главен извор49°43′56.7″N 8°46′12.4″E / 49.732417° N; 8.770111° E / 49.732417; 8.770111 (Modau source)
491 м
Устие49°48′50″N 8°27′52″E / 49.81389° N; 8.46444° E / 49.81389; 8.46444 (Modau mouth)
84 м
ТечениеРајнаСеверно Море
Речен системРајна
Сливна повр.34.6 км²
Физички особености
Должина44 км
Модау на Ризницата

Модау — 44 километри долга десна притока на реката Рајна течејќи низ германската сојузна покраина Хесен. Историски гледано, има многу воденици на реката и на нејзините притоки, кои доведуваат до името Милтал („Долина на водениците“), округ низ кој реката тече.