Милтал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Милтал
Nieder-Ramstadt.jpg
Грб на Милтал
Милтал се наоѓа во Германија
Милтал
Управа
Земја Германија
Покраина Хесен
Адм. подрач. Дармштат
Округ Дармштат-Дибург
Локални единици 7 населени места
Градоначалник д-р Астрид Манес (ЦДУ)
Основни податоци
Површина 25,34 км2
Надм. височина 100-400 м
Население 13.254 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 523 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DA
Пошт. бр. 64355–64367
Повик. бр. 06151, 06154 und 06167
Портал www.muehltal.de
Местоположбата на Милтал во рамките на округот Дармштат-Дибург
Карта
Координати 49°48′00″ СГШ 8°42′00″ ИГД / 

Милтал е општина во округот Дармштат-Дибург, во Хесен, Германија. Таа е лоцирана на 6 километри југоисточно од Дармштат.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. 6 Септември 2014. http://www.statistik-hessen.de/themenauswahl/bevoelkerung-gebiet/regionaldaten/bevoelkerung-der-hessischen-gemeinden/index.html.  (германски)