Долна Рајна (река)

Координати: 51°58′N 5°21′E / 51.967° СГШ; 5.350° ИГД / 51.967; 5.350
Од Википедија — слободната енциклопедија

Долна Рајна (германски: Niederrhein, холандски: Nederrijn, од 660 до 1.033 километар на реката Рајна) — река што тече низ Бон, Германија, до Северното Море кај Хук ван Холанд, Холандија.

Скоро веднаш во влегување во Холандија, Рајна се дели на многу делови. Главниот дел е наречен Вал која тече од Најмегер до реката Мас; а потоа е нарекувана Мерведе. Во близина на Ротердам, реката е позната како Ниве Мас и станува Ниве Ватервег влегувајќи во Северното Море кај Хук ван Холанд.

Недеррајн која се донесување на северниот поранешна главен дел на Рајан, која тече низ Арнем; се дели на Ајсел која се влева во Ајселското Езеро и потоа се дели на Лек и Кром Рајн кај Вајк бај Дурстеде. Лек се влева во Мерведе. Кром Рајн продолжува низ Утрехт, станувајќи Лидс Рајн, потоа Уде Рајн и ече кон Северното Море кај Катвејк.

Има неколку помали делови како Вехт, Холандски Ајсел и Норд.

Германската „Niederrhein“ се употребува како за германскиот дел на реката Долна Рајна, така и за делови на соседниот регион Долна Рајна.

Долна Рајна кај Дујсбург

Поврзано[уреди | уреди извор]

51°58′N 5°21′E / 51.967° СГШ; 5.350° ИГД / 51.967; 5.350