Холандски Ајсел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандски Ајсел
Река
Земја Холандија
Подрачје Јужна Холандија, Утрехт
Извор канал Мерведе
 - место Нивегајн, Утрехт
Утока Ниве Мас
 - местоположба Ротердам, Јужна Холандија
Должина 46 км
Местоположба на Холандски Ајсел во темносина боја.
Местоположба на Холандски Ајсел во темносина боја.
Местоположба на Холандски Ајсел во темносина боја.

Холандски Ајсел (холандски: Hollandse IJssel или Hollandsche IJssel) — огранок во делтата на Рајна, која тече од Нивегајн на реката Лек преку Ајселстајн, Гауда и Капел на Ајсел до Кримпен на Ајсел, каде што завршува во Ниве Мас. Другата гранка се нарекува Тесен Ајсел (Енхе Еијсел) тече југозападно од Нивегајн. Името Еијсел се смета дека потекнува од германски i sala, што значи „темна вода“. Првобитно, Холандски Ајсел се откачила од реката Лек во Нивегајн, но врската била отсечена со Холандски Ајсел, и во денешно време е само одвод на околните пасишта.

Ако Севернотo Море поплави, Холандски Ајсел овозможува вода преку Ротердамскиот водовод за преплавување на ниско поставеното земјиште источно од Ротердам. На Делта планот вклучена е челична бариера која може да се спушти за неколку минути да го блокира водоводот.[1] Конструкциите за заштита на морето, биле изградени во устието на Холандски Ајсел во 1957 година.

Сателитска слика на Утрехт метро областа која го прикажува горниот дел на Холандски Ајсел (f).
Сателитска слика на северозападниот дел од Рајна-Mас делта, која го покажува долниот дел на реката Холандски Ајсел (м).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ley, Willy (October 1961). „The Home-Made Land“. For Your Information. Galaxy Science Fiction. стр. 92–106.