Зиг (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зиг
Kanufahrt auf der Sieg.jpg
Зиг близу Виндек
Земја Германија
Слив
Главен извор Зигерланд
603 м
Устие Рајна
50°46′07″ СГШ 7°04′32″ ИГД / 
Гол. на сливот 2,832 км²
Физички особености
Должина 153 км
Проток
  • Просечен:
    52 м³/с

Зигрека во Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц, Германија, именуван по Сикамбри. Таа е десна притока на Рајна и е долга 153 километри.

Изворот се наоѓа во планините Ротхаргебирге. Оттаму, реката тече југозападно кон градот Зиген и ридовите Зигерланд, обете именувани по реката. Понатаму, долината на Зиг ја создава границата на Бергишес Ланд (северно) и Вестервалд (јужно). Реката, конечно тече низ заштитената област источно од градот Бон.

По поминувањето на градовите Хенеф и Зигбург, се приклучува на Рајна близу Нидеркасел/Мондорф, само неколку километри северно од центарот на Бон.