Липе (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липе
Lippe
Lippe in Luenen 1.jpg
Липе кај Линен
Земја Германија
Слив
Главен извор источна Вестфалија
±140 м
Устие Рајна
51°39′03″ СГШ 6°36′15″ ИГД / 
Гол. на сливот 4.882 км²
Физички особености
Должина 255 км

Липе (германски: Lippe) — река во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија, десна притока на Рајна. Долга е 255 км.

Извира од пограничниот дел на Тевтобуршката шума во Бад Липшпринге, недалеку од Падерборн. Тече во западен правец низ градот, па низ Липштат и потоа долж северната граница на областа Рур. Таму минува низ Хам, Линен, Халтерн и Дорстен, за на крајот да се влее во Рајна кај Везел.

Реката е во катастрофална еколошка положба поради отпадните води од фабриките и менувањето на коритото. Денес се преземаат извесни мерки за возобнова на фауната по нејзиното течение.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]