Ар (Лана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ар
2009 0926Aarquelle0021.JPG
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворТаунус
УстиеЛана
50° 22′ 7″ СГШ, 8° 0′ 20″ ИГД
Физички особености
Должина60 единица?

Ар (герм. Aar) е река во западна Германија, лева притока на Лана. Долга е 60 км и извира од венецот Таунус кај Таунусштајн. Тече во северен правец и минува низ местата Таунусштајн, Бад Швалбах, Арберген и Ханштетен, а потоа се влева во Лана кај Диц.

Име[уреди | уреди извор]

Името на реката е изведено од говорите на предгерманските народи на тоа подрачје, и значи „брзотечна вода“, како преносно значење за „рекичка во клисура“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Krahe, Hans (1964). 'Unsere ältesten Flussnamen'. ISBN 978-3-447-00536-4. 
  • Commons-logo.svg Ар на Ризницата ?