Ар (Лана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ар
Местоположба
Физички особености
УстиеЛана
50° 22′ 7″ СГШ, 8° 0′ 20″ ИГД
Особености на сливот
 | basin_countries = Германија
 | length = 60
 | elevation = 
 | discharge = 
 | watershed = 

}} Ар (герм. Aar) — река во западна Германија, лева притока на Лана. Долга е 60 км и извира од венецот Таунус кај Таунусштајн. Тече во северен правец и минува низ местата Таунусштајн, Бад Швалбах, Арберген и Ханштетен, а потоа се влева во Лана кај Диц.

Име[уреди | уреди извор]

Името на реката е изведено од говорите на предгерманските народи на тоа подрачје, и значи „брзотечна вода“, како преносно значење за „рекичка во клисура“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Krahe, Hans (1964). Our oldest river names. ISBN 978-3-447-00536-4.
  • Ар на Ризницата ?