Ерфтштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерфтштат

Erftstadt

Судот во Ерфтштат
Судот во Ерфтштат
Грб на Ерфтштат
Ерфтштат is located in Германија
Ерфтштат
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Рајна-Ерфт
Градски единици 18
Градоначалник Фолкер Ернер (ДХС)
Основни податоци
Површина 119,88 км2
Надм. височина 100 м
Население 49.801 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 415 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BM
Пошт. бр. 50374
Повик. бр. 02235
Портал erftstadt.de
Местоположба на градот Ерфтштат во рамките на округот Рајна-Ерфт
Карта
Координати 50°49′N 6°46′E / 50.817° N; 6.767° E / 50.817; 6.767Координати: 50°49′N 6°46′E / 50.817° N; 6.767° E / 50.817; 6.767

Ерфтштат (германски: Erftstadt) — град во округот Рајна-Ерфт, Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Се наоѓа на 20 км југозападно од Келн, а наречен е по реката Ерфт која тече низ него.

Ова е родно место на деецот Карл Шурц, германски револуционер кој подоцна станал американски државник и реформатор, генерал на Сојузната армија во Американската граѓанска војна, кој бил од денешната населба Либлар. Тука е роден и Јозеф Кантених, католички свештеник од редот на Палотинците и основоположник на црковното Шенштатско движење. Запомнет е и како мислител, богословец и просветар.

Збатимени градови[уреди | уреди извор]

Ерфтштат е збратимен со следниве градови:

Градски единици[уреди | уреди извор]

Според управната уредба[2] градот Ерфтштат се дели на следниве градски окрузи и населби:

Градски округ Изворно Население
(2018)[3]
Административна поделба на Ерфтштат
Арем Ahrem 1.152
Блесем / Фрауентал Blessem und Frauenthal 1.905
Блисхајм Bliesheim 3.407
Бор / Шојрен Borr / Scheuren 413
Гимних / Мелерхефе Gymnich / Mellerhöfe 4.734
Дирмерцхајм Dirmerzheim 2.218
Ерп Erp 2.615
Кетинген Köttingen 3.717
Кирдорф Kierdorf 3.209
Лехених / Конрадсхајм Lechenich / Konradsheim 11.767
Либлар Liblar 13.178
Нидерберг Niederberg 581
Фрисхајм Friesheim 2.975
Хериг Herrig 533

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Карл Шурц (1829–1906) — политичар, првиот германски министер во владата на САД
  • Жан Бунгарц (1854–1934) — сликар на животни, стручен писател, фотограф, одгледувач (живеел во Лехених)
  • Јозеф Кентених (1885–1968) — духовен деец, основач на Шенштатско движење
  • Бернд Алојс Цимерман (1918–1970) — композитор
  • Хенес Вајсвајлер (1919–1983) — фудбалски теренер
  • Манфред Донике (1933–1995) — велосипедист, хемичар и познат иследувач на допингот
  • Манфред Донике (1960–2003) — велосипедист и чиновник

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 септември 2018. (германски)
  2. „Hauptsatzung der Stadt Erftstadt“ (PDF; 150 кБ). 17 март 2015. Посетено на 26 август 2015.
  3. https://www.erftstadt.de/web/infos-zu-erftstadt/die-stadt-in-zahlen

Надворешни врски[уреди | уреди извор]