Рона

Координати: 43°19′51″N 4°50′44″E / 43.33083° СГШ; 4.84556° ИГД / 43.33083; 4.84556
Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија се однесува за реката Рона, за други поими со истото име видете Рона (појаснување).

43°19′51″N 4°50′44″E / 43.33083° СГШ; 4.84556° ИГД / 43.33083; 4.84556
Рона
река
Вливот на Рона во Женевското Езеро
Земји Швајцарија, Франција
Извор Ронски Ледник
Утока
 - височина м
 - координати 43°19′51″N 4°50′44″E / 43.33083° СГШ; 4.84556° ИГД / 43.33083; 4.84556
Површина 54 км2
Истек
 - просечен 2.300 м3

Рона (француски: Rhône) е една од главните реки во Европа, извира во Швајцарија, тече низ Франција и се влева со Средоземното Море.

По течението има повеќе градови: Сион, Женева, Лион, Авињон и Арл.

Сливот на Рона во Средоземното Море

Надворешни врски[уреди | уреди извор]