Тулон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тулон
Toulon Port tall Ships 4.jpg
Бродови во старото градско пристаниште
Тулон is located in Франција
Тулон
Тулон
Координати: 43°08′ N; 5°55′ E / 43.13° N; 5.92° E / 43.13; 5.92Координати: 43°08′ N; 5°55′ E / 43.13° N; 5.92° E / 43.13; 5.92
ЗемјаФранција
ОкругТулон
КантонСедиште на 9 кантони
Општ. заедницаТулон-Прованса-Средоземје
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Хуберт Фалко
Население 1168,639
INSEE/Пошт. бр.83137
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Тулон (француски: Toulon) — град во јужна Франција и големо пристаниште на Средоземјето. Припаѓа на департманот Вар во регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег.

Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесети град во Франција. Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители, што го прави Тулон десета урбана зона по број на жители во Франција.

Литература[уреди | уреди извор]

Le Chevallier à découvert, Jean-Pierre Thiollet, Laurens Ed., 1998.ISBN 2 911838 51 3.

(Place de la liberté) Плоштадот на слободата во Тулон Франција

.