Тулон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Тулон

Toulon Port tall Ships 4.jpg
Бродови во старото градско пристаниште
Тулон се наоѓа во Франција
Тулон
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Тулон
Кантон Седиште на 9 кантони
Општ. заедница Тулон-Прованса-Средоземје
Градоначалник Хуберт Фалко
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 0–589 м
(прос. 1 м)
Површина1 42,84 км²
Население1 168.639 жит.  
 - Ранг 15-ти град во Франција по број на население
 - Густина 3936 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 83137/ 83000
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Тулон (француски: Toulon) е град во јужна Франција и големо пристаниште на Средоземјето. Припаѓа на департманот Вар во регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег.

Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесети град во Франција. Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители, што го прави Тулон десета урбана зона по број на жители во Франција.

(Place de la liberté) Плоштадот на слободата во Тулон Франција

.