Прејди на содржината

Арл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воздушна панорама Арл Франција 2016 година
воздушна панорама Арл Франција 2016 година

Арл (француски: Arles) - град во покраината Прованса во Франција.

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Арл како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Алре се јавува како тема во дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 97-98.