Луј VII Младиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Луј VII)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј VII
Крал на Франките
[[File:Louis7 le jeune.jpg|frameless|alt=]]
Луј VII
Владеење25 октомври 1131 - 1 август 1137 (млад крал)
1 август 1137 - 18 септември 1180
Крунисување25 октомври 1131
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникЛуј VI
НаследникФилип II
ПридружникЕлеонора Аквитанска
Костанца Кастиљска
Адела Шампањска
ДецаМарија Шампањска
Алиса Француска
Маргарита, кралица на Унгарија
Алиса Вексинска
Филип II
Агнес, царица на Византија
ДинастијаКапети
ТаткоЛуј VI
МајкаАделаида Савојска

Луј VII Младиот (роден во 1120 - починал на 18 септември 1180 во Сен-Пон) бил крал на Франција од Капетинската династија. Учествувал во Втората крстоносна војна. Владеел со помош на свештенството и го поддржал папата Александар III во борбата против Фридрих Барбароса. Војувал против Хенри II , кој поради тоа што се оженил со Елеонора Аквитанска полагал право на Аквитанија.
Претходник
Луј VI
Крал на Франција
1137-1180
Наследник
Филип II