Термити (бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Термити биле панк бенд од Риека кој ја обележал музичката сцена и воопшто музичката култура во доцните '70-ти и првата половина на '80-ти години. Првиот настап на бендот бил одржан на 23 октомври 1978. година во клубот Модра, Риека. По распаѓањето на групата, Мрле продолжил со работа во полето на музиката со составот Лет 2, односно Лет 3, со кои и ден денес ја изведува нумерата на бендот Термити "Вјеран Пас".

Членови[уреди | уреди извор]

Предраг Кралевиќ Крал - вокал
Роберт Тичиќ - гитара
Берислав Думенчиќ - тапани
Дамир Мартиновиќ Мрле - бас гитара
Јосип Крошњак Пепи - клавијатура

Дискографија[уреди | уреди извор]

„Нови панк вал 70-80“, компилација (РТВЉ, 1980)
„Вјеран пас“, (Dallas 1996)