Прејди на содржината

Грб на Туркс и Кајкос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Туркс и Кајкос

Грбот на островите Туркс и Кајкос е усвоен во 1965 година. Грбот се состои од штит на кој се наоѓа школка, јастог и кактус на жолта позадина. Штитот го придржуваат два фламингоси. На врвот на грбот се наоѓа пеликан и две сисалови растенија, симбол на индустријата на коноп.

Поврзано[уреди | уреди извор]