Грб на Свети Вартоломеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Свети Вартоломеј

Грбот на Свети Вартоломеј е штит поделен на три хоризонтални траки. Во горната трака се наоѓаат три лалиња, во средната трака се наоѓа малтешки крст, а во долната трака се наоѓаат три златни круни. Под штитот се наоѓа натписот "Ouanalao". Овој грб се наоѓа и на знамето на Свети Вартоломеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]