Грб на Никарагва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Никарагва

Грбот на Никарагва е усвоен на 21 август 1823 (како грб на Средна Америка), ама по неколкуте измени конечно е претставен во 1971 година. Триаголниокот на грбот ја претставува еднаквоста, виножитото го симболизира мирот, "gorro frigio" претставува слобода, а петте вулкани братството и единството на петте земји на Средна Америка.

Поврзано[уреди | уреди извор]