Виножито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа страница се однесува на физичкиот феномен Виножито. За други значења видете Виножито (појаснување).


Виножито или божилак.

Виножитото (уште наречено Божилак или Ѕуница) е оптички и метеоролошки феномен кој предизвикува светлинскиот спектар од сончевите зраци да се појави на небото поради прекршување на светлината низ ситни капки вода во атмосферата. Прекршувањето предизвикува создавање на повеќебоен свод на небото, со црвената боја најгоре, а виолетовата најдолу. Виножитото обично се појавува после дожд. Виножитото се состои од 7 бои. Тоа се боите: црвена, портокалова, жолта, зелена,сина, модра и виолетова.

Виножитото како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]

Виножито на месечина

Rainbow formation.png

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Магор, Каталог 2015. Скопје, 2015, стр. 23.