Прејди на содржината

Виножито на месечина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија на виножито на месечина

Виножито на месечина или бело виножито е виножито што го создава месечината. Тоа е ретка појава, поради слабата светлина што доаѓа од Месечината. За човечкото око е тешко да ги види боите на виножитото при месечина, и поради тоа овој феномен изгледа како бела светлина.[1] Сепак, боите на виножитото на месечина се појавуваат при фотографирање со долга експозитура.

Месечевото виножито е најлесно да се забележи при полна Месечина.

Познати локации[уреди | уреди извор]

Само на неколку места во светот овој феномен се случува постојано. Тоа се: водопадите Камберленд во Мичиген,[2], во близина на градот Вилијамсбург, Кентаки, САД; Ваимеа, Хаваи и Викторијанските Водопади на границата меѓу Замбија и Зимбабве.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Walklet, Keith S. (2006). „Lunar Rainbows - When to View and How to Photograph a "Moonbow". The Ansel Adams Gallery. Посетено на 2007-07-09.
  2. Bailey, Bill (1995). „Cumberland Falls State Resort Park“. Kentucky State Parks. Saginaw, Michigan: Glovebox Guidebooks of America. ISBN 1881139131.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]