Грб на Курасао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грбот на Курасао

Грбот на Курасао содржи круна што ја претставува врската со Холандското кралско семејство. На левата страна има брод што ја претставува трговијата во земјата. На средина е покажан грбот на Амстердам претставувајќи ја трговијата на обврзници со Амстердам. На десната страна има прикажано цитрус дрво.

Поврзано[уреди | уреди извор]