Грб на Француска Гвајана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Француска Гвајана

Грбот на Француска Гвајана се состои од штит кој го придржуваат две диви свињи. На штитот се наоѓаат лалиња и натпис на годината "1643", година кога Француска Гвајана припаѓала на Франција, како и чинија со злато и три цвета. Над штитот има трака со натписот "Fert Aurum Industria" (Работата прави изобилство).

Освен овој грб, Француска Гвајана официјално користи и свој со натписот GUYANE, LA RÉGION, како и грбот на Франција, затоа што Француска Гвајана е прекуморска територија на Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]