Грб на Уругвај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Уругвај
Coat of arms of Uruguay.svg
Подробно
Усвоен19 март 1829
ТорзоМајско сонце
Штитовален штит поделен на четири дела
Држачивенец од ловор и маслинка

Грбот на Уругвај е официјалниот грб на оваа јужноамериканска држава. Грбот е усвоен на 19 март 1829 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот е составен од три големи елементи. Во централниот дел има овален штит кој е поделен на четири дела, од кои горниот лев и долниот десен се во сина боја, а останатите во бела боја. Во горниот лев дел има златна терезија, која е симбол на правда и еднаквост. До овој дел е белиот горен, на која е прикажан Брдото во Монтевидео со тврдината, што симболизира сила.

Долниот лев дел има приказ на црн коњ во калоп, што е симбол на слобода. Во последниот дел, долниот десен, има златен вол, што е симбол на изобилство. Позади овалниот штит има Мајско сонце во изгрев што го симболизира издигнувањето на уругвајската нација. Последниот голем елемент е венецот кој е составен од гранче ловор и гранче маслинка и симболизира чест и мир. Гранчињата се споени си сина лента на дното.

Поврзано[уреди | уреди извор]