Грб на Бонер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Бонер

Грбот на Бонер бил усвоен во 1986 од конзулатот на островот, кога уште беше дел од Холандските Атили и го задржа грбот на специјална општина Саба по неговото раскинување.[1] Грбот содржи син штит, погоре каде што е вметната круната. На штитот има компас, кормило, и шестокракна ѕвезда.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BESLUIT VAN DE EILANDSRAAD van de 26ste juni 1986 no. 9 tot vaststelling van het wapen van het eilandgebied Bonaire“ (холандски). overheid.nl. Посетено на 6 December 2010.