Прејди на содржината

Знаме на Француска Гвајана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на департманот Француска Гвајана.
Официјалното знаме во Француска Гвајана, знамето на Франција.

Знамето на Француска Гвајана, која е департман во рамките на Француската Република, било бело знаме каде се наоѓа лого. Логото е претставено од една жолта петокрака на сина лента. Под сината лента има зелена лента на која има претставено жолт брод над две портокалови брановидни ленти. Над сината лента има напишано GUYANE, а под портокаловите ленти има напишано LA RÉGION.

На 29 јануари 2010 година, Генералниот совет на Француска Гвајана усвоил ново знаме. Знамето е составено од два триаголника во зелена и жолта боја со црвена петокрака во средината. Зелената ги претставува шумите на регионот, додека жолтата златото и минералните ресурси. Црвената петокрака претставува социјализам.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le Conseil général adopte le drapeau guyanais“. Архивирано од изворникот на 2019-04-25. Посетено на 2010-06-13.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]