Прејди на содржината

Грбови во Северна и Средна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Америка.
Северна Америка.
Средна Америка.
Средна Америка.

Ова е галерија на грбови во Северна и Средна Америка. Галеријата ги опфаќа независните држави на овие континенти, но и зависните самоуправувачки територии. Од практични причини знамињата на двата континента се споени во една статија.

Независни држави[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Канада „Од море до море“
„A Mari Usque Ad Mare“
„Тие посакуваат подобра земја“
„Desiderantes Meliorem Patriam“
Грб на Канада
Мексико нема Грб на Мексико
САД „Од многуте, едно“
„E Pluribus Unum“[1]
Грб на Соединетите Американски Држави

Средна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб мото статија
Антигва и Барбуда „Секој настојува, сите добиваат
„Each endeavouring, all achieving“
Грб на Антигва и Барбуда
Барбадос „Гордост и индустрија“
„Pride and Industry“
Грб на Барбадос
Бахами „Напред, нагоре, понатака, заедно“
„Forward, Upward, Onward Together“
Грб на Бахами
Белиз „Под сенката јас цветам“
„Sub umbra floreo“
Грб на Белиз
Гватемала нема[2] Грб на Гватемала
Гренада „Секогаш свесни за Господ ние се стремиме во името на правдата
градиме и напредуваме како еден народ“
„Еver Conscious of God We Aspire in the name of justice,
Build and Advance as One People“
Грб на Гренада
Доминика „После Господ е земјата“
„Après Bondie C'est La Ter“
Грб на Доминика
Доминиканска Република „Господ, татковината, слободата“
„Dios, Patria, Libertad“[3]
Грб на Доминиканската Република
Ел Салвадор нема [4] Грб на Ел Салвадор
Јамајка „Од многу, еден народ“
„Out of many, one people“
Грб на Јамајка
Костарика нема [5] Грб на Костарика
Куба нема Грб на Куба
Никарагва нема[6] Грб на Никарагва
Панама „За придобивката на светот“
„Pro Mundi Beneficio“
Грб на Панама
Свети Винсент и Гренадини „Мир и правда“
„Pax et justitia“
Грб на Свети Винсент и Гренадини
Свети Кристофер и Невис „Земјата над себе“
Country Above Self
Грб на Свети Кристофер и Невис
Света Луција „Земјата, народор, светлината“
„The Land, The People, The Light“
Грб на Света Луција
Тринидад и Тобаго „Заедно настојуваме, заедно достигнуваме“
„Together We Aspire, Together We Achieve“
Грб на Тринидад и Тобаго
Хаити „Единството ја прави силата“
„L'Union Fait La Force“
Грб на Хаити
Хондурас нема[7] Грб на Хондурас

Зависни територии[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Бермуда „Каде не носи судбината“
„Quo Fata Ferunt“
Грб на Бермуда
Гренланд нема Грб на Гренланд
Свети Петар и Микелон „Од морето, работи“
„А Mare Labor“
Грб на Свети Петар и Микелон

Средна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб или лого гесло статија
Американски Девствени Острови нема[8] Грб на Американските Девствени Острови
Ангвила нема Грб на Ангвила
Аруба нема Грб на Аруба
Бонер нема Грб на Бонер
Британски Девствени Острови „Биди претпазлив“
„Vigilate“
Грб на Британските Девствени Острови
Гваделуп нема[9] Грб на Гваделуп
Кајмански Острови „Тој го основа на морето“
He hath founded it upon the sea
Грб на Кајманските Острови
Курасао нема Грб на Курасао
Мартиник нема Грб на Мартиник
Монтсерат нема Грб на Монтсерат
Наваса нема[10]
Порторико „Јован е неговото име“
„Joannes Est Nomes Ejus“
Грб на Порторико
Саба „Со весла и сидра“
„Remis velesque“
Грб на Саба
Свети Вартоломеј нема[11] Грб на Свети Вартоломеј
Свети Евстахиј „Горди и самоуверени“
„Superba et confidens“
Грб на Свети Евстахиј
Свети Мартин (Франција) нема[12] Грб на Свети Мартин (Франција)
Свети Мартин (Холандија) „Секогаш напредува“
„Semper pro Grediens“
Грб на Свети Мартин (Холандија)
Туркс и Кајкос нема Грб на Туркс и Кајкос

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. На задната страна на грбот има испишано Annuit cœptis и Novus ordo seclorum.
 2. На грбот е испишано „Ослободена на 15 септември 1821“ или на шпански Libertad 15 de Septiembre de 1821
 3. Покрај геслото, на грбот е испишано името на државата, Доминиканска Република, на шпански, односно Republica Dominicana
 4. На грбот е испшано „Република Ел Салвадор, во Средна Америка“ или на шпански República de El Salvador, en la América Central
 5. На грбот е испишано „Средна Америка“ и „Република Костарика“ или на шпански America Central и Republica de Costa Rica
 6. На грбот е испишано „Република Никарагва, Средна Америка“ или на шпански República de Nicaragua, America Central
 7. На грбот е испишано „Република Хондурас, слободна, самостојна и независна. 15 септември 1821“ или на шпански República de Honduras. Libre, Soberana e Independiente. 15 de Septiembre de 1821
 8. На грбот има испишано Влада на Американските Девствени Острови или на англиски Government of the United States Virgin Islands.
 9. На логото е ипишано „Регион Гваделуп“ или на фанцуски „Region Guadalupe“
 10. Островот нема грб. Ова е лого на службата која се грижи за истиот.
 11. На грбот е испишано старото име на островот, т.е. Оуаналао
 12. На логото има испишано „Колективитет Свети Мартин“ на француски јазик

Поврзано[уреди | уреди извор]