Грбови во Северна и Средна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Америка.
Средна Америка.

Ова е галерија на грбови во Северна и Средна Америка. Галеријата ги опфаќа независните држави на овие континенти, но и зависните самоуправувачки територии. Од практични причини знамињата на двата континента се споени во една статија.

Независни држави[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Канада Royal Coat of Arms of Canada.svg „Од море до море“
„A Mari Usque Ad Mare“
„Тие посакуваат подобра земја“
„Desiderantes Meliorem Patriam“
Грб на Канада
Мексико Coat of arms of Mexico.svg нема Грб на Мексико
САД Great Seal of the United States (obverse).svg „Од многуте, едно“
„E Pluribus Unum“[1]
Грб на Соединетите Американски Држави

Средна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб мото статија
Антигва и Барбуда Coat of arms of Antigua and Barbuda.svg „Секој настојува, сите добиваат
„Each endeavouring, all achieving“
Грб на Антигва и Барбуда
Барбадос Coat of arms of Barbados (2).svg „Гордост и индустрија“
„Pride and Industry“
Грб на Барбадос
Бахами Coat of arms of the Bahamas.svg „Напред, нагоре, понатака, заедно“
„Forward, Upward, Onward Together“
Грб на Бахами
Белиз Coat of arms of Belize.svg „Под сенката јас цветам“
„Sub umbra floreo“
Грб на Белиз
Гватемала Coat of arms of Guatemala.svg нема[2] Грб на Гватемала
Гренада Coat of Arms of Grenada.png „Секогаш свесни за Господ ние се стремиме во името на правдата
градиме и напредуваме како еден народ“
„Еver Conscious of God We Aspire in the name of justice,
Build and Advance as One People“
Грб на Гренада
Доминика Coat of arms of Dominica.svg „После Господ е земјата“
„Après Bondie C'est La Ter“
Грб на Доминика
Доминиканска Република Coat of arms of the Dominican Republic.svg „Господ, татковината, слободата“
„Dios, Patria, Libertad“[3]
Грб на Доминиканската Република
Ел Салвадор Coat of arms of El Salvador.svg нема [4] Грб на Ел Салвадор
Јамајка Coat of arms of Jamaica.svg „Од многу, еден народ“
„Out of many, one people“
Грб на Јамајка
Костарика Coat of arms of Costa Rica.svg нема [5] Грб на Костарика
Куба Coat of arms of Cuba.svg нема Грб на Куба
Никарагва Coat of arms of Nicaragua.svg нема[6] Грб на Никарагва
Панама Coat of arms of Panama.svg „За придобивката на светот“
„Pro Mundi Beneficio“
Грб на Панама
Свети Винсент и Гренадини Coat of arms of Saint Vincent and the Grenadines.svg „Мир и правда“
„Pax et justitia“
Грб на Свети Винсент и Гренадини
Свети Кристофер и Невис Coat of arms of Saint Kitts and Nevis.svg „Земјата над себе“
Country Above Self
Грб на Свети Кристофер и Невис
Света Луција Coat of arms of Saint Lucia.svg „Земјата, народор, светлината“
„The Land, The People, The Light“
Грб на Света Луција
Тринидад и Тобаго Coat of arms of Trinidad and Tobago.svg „Заедно настојуваме, заедно достигнуваме“
„Together We Aspire, Together We Achieve“
Грб на Тринидад и Тобаго
Хаити Coat of arms of Haiti.svg „Единството ја прави силата“
„L'Union Fait La Force“
Грб на Хаити
Хондурас Coat of arms of Honduras.svg нема[7] Грб на Хондурас

Зависни територии[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Бермуда Coat of arms of Bermuda.svg „Каде не носи судбината“
„Quo Fata Ferunt“
Грб на Бермуда
Гренланд Coat of arms of Greenland.svg нема Грб на Гренланд
Свети Пјер и Микелон Coat of arms of Saint Pierre and Miquelon.svg „Од морето, работи“
„А Mare Labor“
Грб на Свети Пјер и Микелон

Средна Америка[уреди | уреди извор]

држава грб или лого гесло статија
Американски Девствени Острови Seal of the United States Virgin Islands.svg нема[8] Грб на Американските Девствени Острови
Ангвила Coat of arms of Anguilla.svg нема Грб на Ангвила
Аруба Coat of arms of Aruba.svg нема Грб на Аруба
Бонер Blason de Bonaire (Antilles néerlandaises).svg нема Грб на Бонер
Британски Девствени Острови Coat of arms of the British Virgin Islands.svg „Биди претпазлив“
„Vigilate“
Грб на Британските Девствени Острови
Гваделуп GuadLogo1.png нема[9] Грб на Гваделуп
Кајмански Острови Coat of arms of the Cayman Islands.svg „Тој го основа на морето“
He hath founded it upon the sea
Грб на Кајманските Острови
Курасао Curacao wapen.svg нема Грб на Курасао
Мартиник Coat of arms of Martinique.svg нема Грб на Мартиник
Монтсерат Coat of arms of Montserrat.svg нема Грб на Монтсерат
Наваса Seal of the United States Fish and Wildlife Service.svg нема[10]
Порторико Coat of arms of Puerto Rico.svg „Јован е неговото име“
„Joannes Est Nomes Ejus“
Грб на Порторико
Саба Saba wapen.svg „Со весла и сидра“
„Remis velesque“
Грб на Саба
Свети Вартоломеј Blason St Barthélémy TOM entire.svg нема[11] Грб на Свети Вартоломеј
Свети Евстахиј EUX wapen tek cmpr.jpg „Горди и самоуверени“
„Superba et confidens“
Грб на Свети Евстахиј
Свети Мартин (Франција) StMartinCoat.png нема[12] Грб на Свети Мартин (Франција)
Свети Мартин (Холандија) Coat of arms of Sint Maarten.svg „Секогаш напредува“
„Semper pro Grediens“
Грб на Свети Мартин (Холандија)
Туркс и Кајкос нема Грб на Туркс и Кајкос

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. На задната страна на грбот има испишано Annuit cœptis и Novus ordo seclorum.
 2. На грбот е испишано „Ослободена на 15 септември 1821“ или на шпански Libertad 15 de Septiembre de 1821
 3. Покрај геслото, на грбот е испишано името на државата, Доминиканска Република, на шпански, односно Republica Dominicana
 4. На грбот е испшано „Република Ел Салвадор, во Средна Америка“ или на шпански República de El Salvador, en la América Central
 5. На грбот е испишано „Средна Америка“ и „Република Костарика“ или на шпански America Central и Republica de Costa Rica
 6. На грбот е испишано „Република Никарагва, Средна Америка“ или на шпански República de Nicaragua, America Central
 7. На грбот е испишано „Република Хондурас, слободна, самостојна и независна. 15 септември 1821“ или на шпански República de Honduras. Libre, Soberana e Independiente. 15 de Septiembre de 1821
 8. На грбот има испишано Влада на Американските Девствени Острови или на англиски Government of the United States Virgin Islands.
 9. На логото е ипишано „Регион Гваделуп“ или на фанцуски „Region Guadalupe“
 10. Островот нема грб. Ова е лого на службата која се грижи за истиот.
 11. На грбот е испишано старото име на островот, т.е. Оуаналао
 12. На логото има испишано „Колективитет Свети Мартин“ на француски јазик

Поврзано[уреди | уреди извор]