Прејди на содржината

Грб на Барбадос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Барбадос
Подробно

Грбот на Барбадос е усвоен по независноста во 1966 година под декретот на Кралицата. Како и останатите британски територии на Карибите, и овој грб поседува штит на врвот и штит кој го придржуваат животни.

Националниот симбол на врвот е шака од човек од Barbados, кој држи две шеќерни трски во облик на Крстот на Св. Андреа

Штитот е со златна боја. На него се наоѓаат два барбадоски цветови "ponos Barbadosa" (Caesalpinia pulcherrima) и дрвото фикус (Ficus citrifolia). Штитот го придржуваат пеликан и риба - делфин.

Поврзано[уреди | уреди извор]