Грб на Свети Мартин (Холандија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of Sint Maarten.svg

Грбот на Свети Мартин (Холандија) содржи штит со сонце што изгрева и мото.[1] Штитот ги содржи судницата во Свети Мартин во центарот, граничниот споменик на десно, и портокалово-жолтиот мудрец (националниот цвет) на левата страна. Летајќи пред изгрејсонцето има пеликан, што е националната птица на Свети Мартин. Под штитот има трака со мотото на Свети Мартин на (на Латински): Semper pro Grediens (македонски: секогаш напред).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Coat of Arms“. Sint Maarten National Heritage Foundation. http://www.museumsintmaarten.org/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=124. посет. 6 декември 2010 г.