Грб на Антигва и Барбуда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Антигва и Барбуда
Coat of arms of Antigua and Barbuda.svg
Подробно
Грбоносец Антигва и Барбуда
Усвоен 16 февруари 1967
Челенка орнамент, ананас и цветови од хибискус
Штит штитот е поделен на два дела, едниот црн со златно сонце, а другиот со бранови и приказ на замок
Држачи кафеави исправени елени, шеќерна трска и јука
Мото „Each endeavouring, all achieving“

Грбот на Антигва и Барбуда го дизајнирал Гордон Кристофер во 1966. Официјално е представен на 16 февруари 1967. Симболите на грбот се многу по комплексни од оние симболи што се наоѓаат на знамето на Антигва и Барбуда, но повеќето елементи се слични.

На врвот на грбот се наоѓа ананас, овошје по кое е познат островот. Се наоѓаат и неколку билки околу штитот, како хибискус, шеќерна трска и билката јука. Покрај штитот исто така се наоѓаат и два елени.

Штитот го прикажува сонцето како се издига од сино-белото море и шеќераната.

На дното на грбот се наоѓа мотото: „Each endeavouring, all achieving

Повразно[уреди | уреди извор]