Грб на Куба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Куба

Грбот на Куба лежи на златен штит со златен клуч во горниот дел кои ја симболизираат клучната позиција на Куба помѓу двете Америки. Изгрејсонцето го симболизира раѓањето на нова нација, а петте линии ја симболизираат поделеноста на Куба во колонијалното време.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]