Грб на Саба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Саба

Грбот на Саба е усвоен во 1985 од советот на островот Саба, кога бил уште дел од Холандските Антили и го задржал грбот на со статус на "специјална општина" Саба по неговото раскинување.[1] Грбот содржи штит со месната птица тропска бурница (Puffinus lherminieri) и со слика од самиот остров. Грбот исто така содржи риба, рибарски брод и компир, што го претставуваат риболовството, Сабанските морнари и Сабанскиот компир. Мотото на оваа територија гласи: латински: Remis velesque (literally со весла и пловидба).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eilandsverordening van 6 december 1985 tot vaststelling van het wapen van het wapen van het Eilandgebied Saba“ (холандски). overheid.nl. Посетено на 6 December 2010.