Грб на Тристан да Куња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Тристан да Куња
Coat of arms of Tristan da Cunha.svg
Подробно
ГрбоносецВладата на Тристан да Куња
Усвоен2002
ЧеленкаМорнаричка круна врз која стои едреник
ШтитСино-бел штит со слики од четири албатроси
ДржачиДва Тристански камени јастози
МотоНашата надеж е наша сила
Претходни варијантиCoat of arms of Saint Helena.svg Тристан да Куња порано го користел грбот на Света Елена

Грбот на Тристан да Куња бил усвоен во 2002.

Содржина[уреди | уреди извор]

Грбот содржи штит во којшто се наоѓаат четири албатроси во сино-бел дизајн на огледало. Грбот го придржуваат два Тристански камени јастози, којшто можат да се најдат во водите околу островот. Во горниот дел, грбот содржи морнаричка круна над која се наоѓа едреник од Тристан да Куња.

Националното мото гласи “Our faith is our strength” (Нашата надеж е наша сила)

Поврзано[уреди | уреди извор]