Пардубице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пардубице
Pardubice
Град
Главниот плошад гледан од Зелената кула
Знаме
Грб
Земја Чешка
Регион Пардубички крај
Округ Пардубички округ
Река Елба, Хрудимка
Височина 237 м
Координати 50°02′19″N 15°46′45″E / 50.03861° СГШ; 15.77917° ИГД / 50.03861; 15.77917
Површина 77,71 км2
Население 88.181 (2005)
Споменат 1295
Градоначалник Јарослав Демл
Поштенски бр. 530 01
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
На Ризницата: Пардубице
Портал: www.mesto-pardubice.cz

Пардубице (се изговара [ˈpardubɪtsɛ]; чешки: Pardubice ,германски: Pardubitz) — град во Чешката Република и административен центар на Пардубичкиот крај. Градот лежи на реката Елба.

Пардубие бил основан во 1340 година, но тука веќе постеол манастир од раниот 13 век.

Пардубице е важен индустриски центар. Тука се наоѓа најголемата чешка хемиска индустрија. Постојат и неколку фабрики за машини.

Во Пардубице живее голема еврејска зеадница.

Познати Пардубицани[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]