Високи Татри (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Високи Татри

унгарски: Magastátra
германски: Höhe Tatra
полски: Wysokie Tatry
Град
Skalnaté pleso, part of Vysoké Tatry, in December 2008
Skalnaté pleso, part of Vysoké Tatry, in December 2008
Грб на Високи Татри
Држава Словачка
РегионПредлошка:Country data Prešov Region
DistrictPoprad
Founded1947
Површина
 • Вкупна360,22 км2 (13,908 ми2)
Надм. вис.&100000000000010100000001.010 м
Население (2019-12-31[1])
 • Вкупно4.009
 • Густина0,11/км2 (0,29/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code062 01 (Starý Smokovec),
059 60 (Tatranská Lomnica),
059 85 (Štrbské Pleso)
Повик. бр.+421-52
Car platePP
Мреж. местоwww.vysoketatry.sk

Високи Татри (буквално: Високи Татри ), формално Место на Високи Татри (буквално: Градот на Високите Татри ); унгарски: Magastátra , Hungarian pronunciation: ['magaş ta: tra ] ; германски: Höhe Tatra , German pronunciation: ['hö: he tatra ] ; полски: Wysokie Tatry , полски изговор: [wisokje 'tatri] ; чешки: Vysoké Tatry , чешки изговор: ['visoke: tatri] ) е град во подножјето на словачкиот дел на Високите Татри во Словачка, вклучувајќи ги сите поголеми летувалишта во тој регион. Создадени се во 1990 година, а нивното официјално име од 1990 до 1999 година било Старче Смоковец, што е името на една од нејзините поголеми населби.

Одлики и статистики[уреди | уреди извор]

Градот на Високите Татри е посебен во многу различни аспекти. Не е вистински град, туку конгломерат од одделни и различни населби (првично одделни села), чија единствена заедничка одлика е тоа што тие се главните туристички одморалишта во словачките Високи Татри, додека се поврзани преку заедничка железничка мрежа ( Татра Железница ). Веднаш по главниот град на земјата, Високите Татри се главно туристичко одредиште на Словачка . Има околу 4.000 жители, без туристи. Се наоѓа на од 1,010 метарs (3,310 ст) надморска височина . Покривајќи 360.22 square kilometres (139.1 ми), таа е втора по големина градска област во Словачка, по главниот град на земјата, беше најголема до 2007 година, кога селото Штрбске Плесо станало дел од Штрба по успешното тврдење на општинската влада на Штрба за Врховен суд.[2]

Локалната власт, културниот центар и главните продавници се наоѓаат во населбата Стар Смоковец.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Градот се состои од три катастарски области, кои се состојат од 14 населени места.

Катастарска област Населба Основано Надморска височина</br> (м)
Мапа
  Штрбско Плесо [note1] </img> Вијан Хаги 1890 година </img></br> Мапа на трите првично одделни општини во оваа област што го сочинуваат денешниот град.
</img> Podbanské [note2] 1871 година 940 година
  Starý Smokovec </img> Хорн Смоковец 950 година
</img> Долно Смоковец 890 година
</img> Нов Смоковец 1000
</img> Starý Smokovec 1793 година 1010 година
</img> Татранска Полијанка 1885 година 1005 година
</img> Татранске Зруби 1923 година 995 година
</img> Нова Полианка 1946 година 1060 година
  Татранска Ломница </img> Татранска Ломница 1893 година 850 година
</img> Татранска Котлина 1881 година 760 година
</img> Татранска Лесна 1927 година 915 година
</img> Кежмарке Чаби 920
</img> Татранске Матлиаре средината на 19 век 885 година
note1 Самата населба е пренесена во селото Штрба, според пресудата на Врховниот суд.[3]  note2 Делумно во селото Прибилина .

Историја[уреди | уреди извор]

Денешниот град е создаден во 1990 година и има комплицирана административна историја.

Општината (т.е. не е град) Високи Татри е создадена уште во 1947 година на територијата на следниве порано различни општини: Батизовце, Хунковце, Фолварки, Герлачов, Кежмарок, Липтовска Кокава, Млиница, Нова Лесна, Малш Славков, Mengusovce, výbor Vysoké Tatry “- буквално,„ Обединетиот национален комитет на високи Татри “,„ национален комитет “е терминот што тогаш се користи за назначување на локалните власти во Чехословачка .

Во 1954 година, делови од општините Приблилина (поголемиот дел биле вратени во 2004 година), Вачодна и Липтовска Кокава биле додадени на Високи Татри. Стар Смоковец бил додаден за седиште на општината Високи Татри.

Во 1960 година, општината Високи Татри престана да постои и беше поделена на следниве посебни општини: Старче Смоковец (подобрен со статус на град), Штрбске Плесо, Татранска Ломница, Адиар и Штила. Сепак, од 1964 година овие општини повторно имаа заеднички локален орган, иако тие останале посебни општини.

Во 1990 година, три од горенаведените општини - Старшо Смоковец, Штрбско плесо и Татранска Ломница - биле споени за да се создаде градот „Старче Смоковец“ (именуван по населбата што служи како седиште на властите). Останатите општини - Шдиар и Штила - сè уште се независни општини.

Во 1999 година, градот „Старче Смоковец“ бил преименуван во „Високи Татри“.

Демографија[уреди | уреди извор]

На 31 декември 2006 година, Високи Татри имал 4.718 жители. Според пописот од 2001 година, 92,95% од жителите биле Словаци, 2,22% Чеси, 0,57% Унгарци, 0,26% Германци и 0,17% Русинци .[4] Под религиозна страна биле: 61,96% римокатолици, 18,96% луѓе без религиозна припадност, 7,64% лутерани и 3,62% грчки католици .

Спорт[уреди | уреди извор]

Во 1935 и 1970 година, оваа област била домаќин на Светското првенство во скијање ФИС . Било предвидено оваа ареа да биде домаќин на 17-та Зимска олимпијада за глуви, но настанот бил откажан поради недостаток на подготвеност од страна на словачкиот Организациски комитет за глуви-глуви за домаќин на игрите.

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

  • Лудвиг Грејнер, го идентификуваше Врвот Герлаховски како врв на Татрите, Карпатите

Збратимени градови - збратимени градови[уреди | уреди извор]

Високе Татри е збратимен со:[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки
  1. „Number of the Population by Sex - Municipalities (yearly)“. Statistical Office of the Slovak Republic.
  2. „Štrba – Štrbské Pleso“. strba.customers.delphi.sk. Архивирано од изворникот на 2013-09-05. Посетено на 2013-07-29.
  3. „Štrbské Pleso patrí mestu Štrba“. pravda.sk (словачки). 2007-05-03. Архивирано од изворникот на 2020-11-10. Посетено на 2020-11-10.
  4. „Municipal Statistics“. Statistical Office of the Slovak republic. Архивирано од изворникот на 2008-02-08. Посетено на 2008-02-17.
  5. „Partnerské mestá“. vysoketatry.sk (словачки). Vysoké Tatry. Архивирано од изворникот на 2019-09-05. Посетено на 2019-09-05.