Прејди на содржината

Петр Фијала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петр Фијала

Петр Фијала (чешки: Petr Fiala; 1 септември 1964) — чешки политичар и политиколог, премиер на Чешка од ноември 2021 г. а воедно и водач на Граѓанската демократска партија (ОДС) од 2014 г. Претходно бил министер за образование, млади и спорт од 2012 до 2013 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]