Мост (град)

Координати: 50°30′11″N 13°38′12″E / 50.50306° СГШ; 13.63667° ИГД / 50.50306; 13.63667
Од Википедија — слободната енциклопедија
50°30′11″N 13°38′12″E / 50.50306° СГШ; 13.63667° ИГД / 50.50306; 13.63667
Мост (град)
Град
Последната остана улица на стариот град
Знаме
Грб
Потекло на името: мост
Земја Чешка Република
Реки Билина
Височина 233 м
Координати 50°30′11″N 13°38′12″E / 50.50306° СГШ; 13.63667° ИГД / 50.50306; 13.63667
Површина 86,94 км2
Население 67.089 (Од 2015)
Густина 772 /km² (1.999 /sq mi)
Часовен појас ЦЕТ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) ЦЕСТ (UTC+2)
Поштенски бр. 434 01
Локација во Чешка Република
Локација во Чешка Република
Локација во Чешка Република
Локација во Чешка Република
Локација во Чешка Република
Локација во областа Мост
Локација во областа Мост
Локација во областа Мост
На Ризницата: [[commons:Category:Most|]]
Портал: The City of Most

Мост (германски: Brüx) — град во Чешка, во рамките на историската област Чешка. Мост е вториот по големина град во административниот центар Устечкиот крај. Градот го добил името по многубројните мостови.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Мост било населено уште во добата на праисторијата. Населбата под тековното име, за првпат во пишани документи се споменува во 1040 година. 

Во 1919 година, Мост станал дел од новосоздадената република Чехословачка. Во 1938 година Мост како населба со германско мнозинство, е отцепена од Чехословачка и заедно со Третиот рајх во рамките на Судетската област. По Втората светска војна локалните Германците биле насилно иселени од градовите во нивните матични земји. На нивно место дошле Чесите од останатите делови на државата исто како и Ромите од денешна Словачка. За време на комунизмот градот поради големиот рудник за јаглен повторно бил изграден неколку километри јужно а стариот дел бил срушен. Само старата готичка црква и неколку згради останале на крајот на новиот рудник. После 1989 г.. и трансформацијата на економската структура дошло до опаѓање на активностите на тешката индустрија и до проблеми со преконструирањето на стопанството. Новите власти одлучиле дека никогаш повеќе нема да се добие толку јаглен како претходно и поради тоа пораснал степенот на невработеност и сиромаштија.

Населението[уреди | уреди извор]

Мост денес има околу 67.000 жители, а во последните години бројот на жители во градот е во стагнација. Покрај чесите, во градот живеат и словаците и Ромите

Слики од градот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]