Прејди на содржината

П’лзењски Крај

Координати: 49°44′50.7″N 13°22′39″E / 49.747417° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.747417; 13.37750
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°44′50.7″N 13°22′39″E / 49.747417° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.747417; 13.37750
П’лзењски Крај
Plzeňský kraj
Регион
Големата синагога во П’лзењ
Знаме
Грб
Земја Чешка
Општини
Главен град П’лзењ
 - центар Намјешти Републики 
 - височина 310 m (1.017 ft)
 - координати 49°44′50.7″N 13°22′39″E / 49.747417° СГШ; 13.37750° ИГД / 49.747417; 13.37750
Највисока точка Велка Мокрувка
 - височина 1.370 м
Површина 7.561 км2
Население 562.766 (2006-03)
Управник Милада Емерова
ISO 3166-2 CZ-PL
Таблички P
Регионот во Чешка
Регионот во Чешка
Регионот во Чешка
Регионот во Чешка
Регионот во Чешка
Портал: www.kr-plzensky.cz

П’лзењскиот Крај (чешки: Plzeňský kraj), е крај во западниот дел на историската област Чешка во Чешката Република. Наречен е по неговиот административен центар П’лзењ.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Орузите во П’лзењсиот Крај
Орузите во П’лзењсиот Крај