Вистината преовладува

Од Википедија — слободната енциклопедија
Банрот на чешкиот претседател.

Вистината преовладува (чешки: Pravda vítězí) е националното гесло на Чешката Република, кое е испишано на банерот на чешкиот претседател и истото е наведено во чешкиот устав.[1]

Потекло и значење[уреди | уреди извор]

Геслото е напишано и на споменикот Јан Хус во Прага. Денес се верува дека истото потекнува од фразата на Јан Хус: „Барај ја вистината, слушни ја вистината, научи ја вистината, сакај ја вистината, зборувај ја вистината, држи сè до вистината и брани ја вистината до смрт“.[2] „Вистината преовладува“ било усвоено како гесло од првиот претседател на Чехословачка Томаш Масарик во 1918 година.[2]

Концептот на вистината има долга традиција во чешката политичка мисла. Јан Хус и Јан Амос Комениј ја поврзале вистината со теолошките аспекти, додека етичките погледи на Масарик биле поставени наспрема лагата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Czech Republic - Constitution“. Servat.unibe.ch. 16 Dec 1992. Посетено на 6 Nov 2011.
  2. 2,0 2,1 Holý, Ladislav (1996). The little Czech and the Great Czech Nation: national identity and the post-communist transformation of society. Cambridge University Press. стр. 40. ISBN 0521554691.
  3. Gordon, Dane R. (1998). Philosophy in post-communist Europe. Rodopi. стр. 57. ISBN 9042003588.

Поврзано[уреди | уреди извор]