Марија Шерифовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Шерифовиќ
ESC 2007 Serbia - Marija Serifovic - Molitva (2).jpg
Основни податоци
Родено имеМарија Шерифовић
Роден(а)14 ноември 1984
Country flag Крагуевац, Југославија (денес Србија)
Жанр(ови)поп, српска музика
Занимање/њаПејачка
Години на активност2003 - сѐ уште
Продукциска куќа/ќиCity Records
Мрежно местоwww.marijaserifovic.net

Марија Шерифовиќ (српски: Марија Шерифовић) (р. 14 ноември 1984) е српска пејачка која се прослави со победата на Евровизија 2007.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во Крагуевац, Србија. Нејзината мајка, Верица Шерифовиќ, е исто така пејачка која е од српско и ромско потекло. Нејзиниот татко, Рајко, е од турско потекло.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Нејзиниот прв албум е „Нај, најбоља“, издаден во 2003 година, и бил многу добро прифатен. Најголем хит од овој албум била песната „Знај да знам“ компонирана од Дарко Димитров. Летото 2005, таа го издаде синглот „Агонија“, кој бил верзија на грчката супер ѕвезда Деспина Ванди (I Believe It).

Нејзиниот втор албум е „Без љубави“, издаден во 2006, и бил многу успешен. На почетокот на 2007, таа го издаде вториот сингл наречен „Без тебе“. На 28 јуни 2007 таа го издаде албумот наречен „Најдоброто од Марија Шерифовиќ“.

Фестивали[уреди | уреди извор]

Во 2003, таа настапи на Будва фестивалот со песната „Горка чоколада“, повторно од Дарко Димитров. Во 2004, таа беше дел од истиот фестивал со песната „Бол до лудила“ и зема прва награда.

Концерти[уреди | уреди извор]

На 21 февруари 2007, Марија Шерифовиќ го одржа својот прв соло концерт во белградската сала Сава Центар, што се смета за голем хит на српската музичка сцена. 4,000 луѓе беа присутни.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]