Демографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Демографија е гранка од статистиката што го проучува населението, неговата големина, составот, развитокот и неговите општи обележја, гледани, пред се, од квантитативната страна.