Дубравка Угрешиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дубравка Угрешиќ (27 март 1949 година) — хрватска, југословенска и холандска писателка, публицистка и научничка.

Животопис[уреди | уреди извор]

По распадот на Југославија, Угрешиќ се преселила во Амстердам.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Најпознати дела на Угрешиќ се:[2]

 • Поза за проза
 • Штефица Цвек во вилиците на животот
 • Животот е бајка
 • Форсирање на романот-река (1988)
 • Американски фикционер
 • Култура на лагата
 • Музеј на безусловното предавање
 • Забрането читање
 • Министерство на болката
 • Никој нема дома
 • Баба Јага снесе јајце
 • Лисица (2017)

Нејзините дела се преведени на повеќе од 20 јазици, а за романот „Форсирање на романот река“ ја добила НИН-овата награда.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dubravka Ugrešić, Forsiranje romana-reke. Beograd: Booka, 2018.
 2. Dubravka Ugrešić, Forsiranje romana-reke. Beograd: Booka, 2018.