Дубравка Угрешиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубравка Угрешиќ
Dubravka Ugresic 2011 NBCC Awards 2012 Shankbone.JPG
ИмеDubravka Ugrešić
Роден/а27 март 1949(1949-03-27)
Кутина, СР Хрватска
Починат/а17 март 2023(2023-03-17) (возр. 73)[1]
Амстердам, Холандија
Занимањеписателка
Државјанство
 • хрватско
 • холандско
Значајни наградиНИН-ова награда
1988
Нојштадова награда
2016
Виленичка награда
2016
мрежно место
dubravkaugresic.com

Дубравка Угрешиќ (хрватски: Dubravka Ugrešić; 27 март 194917 март 2023) — хрватска, југословенска и холандска писателка, публицистка и научничка.

Животопис[уреди | уреди извор]

По распадот на Југославија, Угрешиќ се преселила во Амстердам.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Најпознати дела на Угрешиќ се:[2]

 • Поза за проза
 • Штефица Цвек во вилиците на животот
 • Животот е бајка
 • Форсирање на романот-река (1988)
 • Американски фикционер
 • Култура на лагата
 • Музеј на безусловното предавање
 • Забрането читање
 • Министерство на болката
 • Никој нема дома
 • Баба Јага снесе јајце
 • Лисица (2017)

Нејзините дела се преведени на повеќе од 20 јазици, а за романот „Форсирање на романот река“ ја добила НИН-овата награда.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Preminula Dubravka Ugrešić“. Danas (српски). 17 март 2023.
 2. 2,0 2,1 Dubravka Ugrešić, Forsiranje romana-reke. Beograd: Booka, 2018.