Ивана Димиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивана Димиќ
Родена 30 јули 1957(1957-07-30)(66 г.)
Белград,  СФРЈ
Занимање писател, драматург, преведувач

Ивана Димиќ (српски: Ивана Димић; 1957, Белград) - српска писателка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ивана Димиќ е родена во Белград, во 1957 година. Таа работи како самостоен драматург во повеќе белградски театри, а претходно била и помошник на министерот за култура, директорка на драмата при Народниот театар и директорка на „Ателје 212“. Во 2001 година станала членка на Српското книжевно друштво, а од 2005 година има статус на истакнат уметник. Димиќ живее и работи во Белград.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Димиќ е авторка на бројни кратки раскази, драми, драматизации и телевизиски сценарија. Исто така, таа преведува од англиски и од француски јазик. Таа е автор на следниве збирки раскази:[1]

 • „Црн зеленчук“ (1995)
 • „Селски тутун, мастило и маж“ (1998)
 • „Земање на времето“ (2001)
 • „Има ли некој“ (2006)
 • „Попис на имотот“ (2009)

Меѓу нејзините попознати драми спаѓаат:[1]

 • „Пред огледалото“ (1986)
 • „Пепелашка“ (1989)
 • „Белиот агол“ (1998)
 • „Голии“ (2001)
 • „Змајовините пангалози“ (2007)

Исто така, изведени се следниве нејзини драматизции:[2]

Ивана Димиќ е добитник на повеќе награди: наградата на фестивалот Тиба за најдобар драмски текст („Змајовини пангалози“, 2010); Златен прстен за траен придонес во културата (2011), годишната награда за претставите „Хенри VI“ и „Женски оркестар“ (2012), а во 2017 година ја добила НИН-овата награда за најдобар роман (за „Арзамас“) [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Beleška o piscu“, во: Ivana Dimić, Arzamas (šesto izdanje). Beograd: Laguna, 2016, стр. 205.
 2. „Beleška o piscu“, во: Ivana Dimić, Arzamas (šesto izdanje). Beograd: Laguna, 2016, стр. 205-206.
 3. „Beleška o piscu“, во: Ivana Dimić, Arzamas (šesto izdanje). Beograd: Laguna, 2016, стр. 206.