Фредерика (кралица на Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фредерика
Кралица на Грција
На престол 1 април 1947 – 6 март 1964
Сопружник Павле
Деца
Софија, кралица на Шпанија
Константин II, крал на Грција
Принцеза Ирена
Полно име
Фредерика Лујза Тира Викторија Маргарет Софија Олга Сесилија Изабела Кристина
Династија Династија Хановер
Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Ернест Август III
Мајка Викторија
Почивалиште Грција Кралски гробишта, Грција
Потпис

Фредерика (18 април 1917 - 6 февруари 1981) била германска принцеза и кралица на Грција, како сопруга на грчкиот крал Павле.

Таа била родена во Харц, Германија, како Фредерика Лујза Тира Викторија Маргарет Софија Олга Сесилија Изабела Кристина, принцеза на Хановер, принцеза на Велика Британија и Ирска и војвотка на Брауншвајг. Таа е ќерка на Ернест Август III и внук на англискиот крал Џорџ V и принцеза Викторија. Нејзината мајка била единствената ќерка на германсдкиот император Вилхем II и Августина Викторија.

На 9 февруари 1938 година се венчала за грчкиот крал Павле. Тие двајцата имале блиски роднински врски бидејќи мајката на Павле, Софија, била сестра на германскиот император Вилхем. Тие имале три деца: