Ендру Џексон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ендрју Џексон)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ендру Џексон

Роден

Ендру Џексон (Andrew Jackson) (15 март 17678 јуни 1845) бил седми претседател на САД (1829–1837). Бил воен гувернер на Флорида (1821), командант на американските сили во Битката за Њу Орлеанс (1815) и епоним на ерата на џексоновската демократија.

Ендру Џексон
Споменик на Ендру Џексон

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]